Турецкий язык, Книга преподавателя, Уровни В1-В2, Штанов А.В., 2021

Турецкий язык, Книга преподавателя, Уровни В1-В2, Штанов А.В., 2021.

   Настоящая книга представляет собой подробный вспомогательный учебно-методический и дидактический материал для работы с учебником «Турецкий язык: учебник. Уровни В1-В2».
Книга содержит расшифровки основных упражнений, построенных на методических принципах моделирования речевой деятельности и формирования актуальных парадигм, а также упражнений в формате «русский язык - турецкий язык».
Книга может быть использована преподавателями турецкого языка в качестве ключа к учебнику «Турецкий язык: учебник. Уровни В1-В2», а также студентами, изучающими по ней турецкий язык, в целях самоконтроля при выполнении дополнительных упражнений.

Турецкий язык, Книга преподавателя, Уровни В1-В2, Штанов А.В., 2021


Примеры.
Türkçe söyleyiniz:
1. Sızın bütün vaatleriniz çok çabuk unutuldu ve yerine getirilmedi. 2. Yine kapı komşumuz soruluyor. Bu işte bir ış varmış. 3. Burada daima çok sert sorular sorulur. Bunlara cevap bulunamaz. 4. Ofisinizin duvarları niçin pembeye değil sarıya boyandı? 5. Evden çıkılmadan önce ayakkabı boyanır. 6. Bu yeni yazılım artık iki saatten beri bilgisayara yükleniyor. 7. Önce bagaj yüklenecek, soma da yolcular binecekler ve nihayet uçak kalkacak. 8. Bu mevsimde canım daima sıkılıyor. 9. Bu ev bizim tarafımızdan geçen yıl itibarıyla kiralanıyor. 10. Aranıyor! 11. Bu teypin sesi çok fazla açıldı. 12. Her ıkı ülke tarafından barış yolunda daha bir ancak çok önemli bir adını atılacak. 13. Fena söz atıldı, çok kırıldık. 14. Ne yazık amma bu fırsat da senin tarafından kaçırıldı. 15. İstanbul’da en iyi bir şekilde ağırlandık, misafirperverliğin en iyi bir örneği gösterildi. 16. Vatan satılmaz! 17. Sınıfınızın bütün oğlanları ne zaman toplanacak? 18. Geç sonbahar gibi mevsimde bizim tarafımızdan yağmur ihtimali düşünülmeli (talimin edilmeli). 19. Bütün bu önemli kağıtlar bir kimse tarafından yakıldı.

Şu konuşmayı örnek alarak aşağıdaki deyimlere ve atasözlerine dayalı birer konuşma yapınız:
Yanlış hesap Bağdat'tan döner (Meselâ bir işte yanlışlık yapılmıştır, işte bu yanlışlık bir gün mutlaka onaya çıkar - Сколько верёвочке не виться, а всё равно конец будет). Yaraya tıız biber ekmek (Bir sıkıntıyı, acıyı, derdi daha binlik yapmak - сыпать соль на рану). Yiğit bin yaşar, firsar bir düşer (insanın eline her zaman fırsat aecıııez. Onun için her fırsatı iyi değerlendirmek gerekir - Такой шанс выпадает раз в жизни). Yüzü sirke satmak (Surat asmak - насупиться, быть с недовольной миной на лице). Zenginin horozu bile yumurtlar (Zengin kişiler, herşeydeıı para sağlar - у богатого и петух несётся, деньги к деньгам). Zevkten dört köşe olmak (Bir şeyden pek çok büyük zevk duymak: memnun olmak). Yüzü soğuk (Sevimsiz, kendisinden hoşlanmazlar).Бесплатно скачать электронную книгу в удобном формате, смотреть и читать:
Скачать книгу Турецкий язык, Книга преподавателя, Уровни В1-В2, Штанов А.В., 2021 - fileskachat.com, быстрое и бесплатное скачивание.

Скачать pdf
Ниже можно купить эту книгу по лучшей цене со скидкой с доставкой по всей России.Купить эту книгуСкачать - pdf - Яндекс.Диск.
Дата публикации:

Теги: :: ::


Следующие учебники и книги:
Предыдущие статьи:


 


 

Книги, учебники, обучение по разделам
Не нашёл? Найди:

2024-05-27 01:26:28